}
herbGmina
Bierzwnik

W dniach 10-11 lipca br. na Wzgórzu Klasztornym w Bierzwniku miał miejsce projekt pn. „II Polsko - Niemieckie Seminarium i Warsztaty Turystyki Regionalnej pn. „Wspólny region, Wspólne dziedzictwo, Wspólna przyszłość” realizowany w ramach współpracy sąsiedzkiej Gminy Bierzwnik
i Gminy Neuhardenberg. Wydarzenie rozpoczęło się od międzynarodowego seminarium popularnonaukowego pn. „Polsko-niemiecka współpraca szansą dla promowania tradycji kulinarnych i rozwoju turystyki transgranicznej”, podczas którego referaty na temat kultury i gospodarki zakonnej wygłosiły: dr Barbara Stolpiak wraz
z mgr Teresą Świercz oraz goście z Niemiec: Dieter Arndt i Dietmar Zimmermann, którzy zapoznali uczestników z historią Neuhardenberg. Seminarium było okazją do zwiedzania najstarszego klasztoru cysterskiego w Polsce.

Następnie rozpoczęła się pierwsza część dwudniowych warsztatów tematycznych pn. „Transgraniczne warsztaty kultury, sztuki i historii” oraz warsztatów kulinarnych pn. „Polsko-Niemiecki festiwal smaków”, w których udział brały Koła Gospodyń Wiejskich. Uczestnicy warsztatów pracując w kilku mieszanych polsko-niemieckich grupach, mogli spróbować swoich umiejętności malarskich, rękodzielniczych, pracy z gliną oraz wyplatania trzciny.

Punktem kulminacyjnym warsztatów kulinarnych był konkurs, w którym wzięły udział uczestniczące w projekcie Koła Gospodyń Wiejskich. Komisja konkursowa przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

1 miejsce -  KGW Łasko- Wygon „Jezioranki” za potrawę „Pierogi z kaszą gryczaną i grzybami w sosie borowikowym

2 miejsce - KGW „Jarzębina” w Płoszkowie za potrawę „Kotlety ziemniaczane w sosie pieczarkowo- koperkowym”

2 miejsce – KGW „Pławnisie” w Pławnie za potrawę „Kurczak faszerowany pęczakiem po staropolsku”

3 miejsce – KGW „Super Babki” Kolsk za potrawę „Forszmak Cysterski z chlebem pieczonym w garnku rzymskim”

Wyróżnienia:

KGW w Klasztornem za potrawę „Żurek, chleb swojski”

KGiGW Strumienno za potrawę „Pyzy ziemniaczane”

KGW „Żar” w Jaglisku za potrawę „ Bakłażan zapiekany z deserem owocowym”

KGW w Bierzwniku za potrawę „Sałatka Cysterska z bobem”.

Wszystkim uczestnikom projektu serdecznie dziękujemy za udział i zaangażowanie i z niecierpliwością czekamy na kolejne wydarzenia organizowane we współpracy ze stroną niemiecką na Wzgórzu Klasztornym.

 

Szukaj w serwisie

e-Urząd

Biuletyn Informacji Publicznej

System Rada

e-BOI - Jak załatwić sprawę w urzędzie.

  • :
  • :

Kalendarz wydarzeń

Pogoda