}
herbGmina
Bierzwnik

„3 Dni na Cysterskim Szlaku” i „VII Międzynarodowe Targi Wyrobów Klasztornych”

Bierzwnik (15-17.07.2016 r.).

W dniach 15-17 lipca 2016 r. odbyła się w Bierzwniku coroczna impreza pod nazwą „3 Dni na Cysterskim Szlaku”, w ramach której zostały zorganizowane już „VII Międzynarodowe Targi Wyrobów Klasztornych” (16 i 17.07.2016 r.).

 

W parku gminnym w Bierzwniku odbył się seans filmowy – „KINO NOCĄ”, gdzie wyświetlono filmy: „Epoka lodowcowa-Wędrówka kontynentów” oraz „Za jakie grzechy. Dobry Boże”.

Istotą drugiego i trzeciego dnia były „VII Międzynarodowe Targi Wyrobów Klasztornych”

Na terenie wzgórza klasztornego było ok. 50 stoisk wystawców, którymi byli między innymi:

  • CYSTERSI z Wąchocka w ofercie swojej posiadali np.: RÓŻAŃCE wykonane ręcznie z ziaren o nazwie „Łzy Hioba”, ŚWIECE, KSIĄŻKI, modlitewniki, ceramikę itp.
  • przedstawiciele KONGREGACJI SIÓSTR MIŁOSIERDZIA ŚWIĘTEGO KAROLA BOROMEUSZA z TRZEBNICY, którzy w swojej ofercie proponowali na stanowisku herbaty oraz tradycyjny cydr ocet jabłkowy.
  • KLASZTOR ŚW. ELŻBIETY z MIŃSKA z BIAŁORUSI, na stoisku Sióstr można było nabyć: ręcznie pisane ikony, wyroby ceramiczne ręcznie malowane oraz naturalne kosmetyki.
  • OGÓLNOPOLSKIE STOWARZYSZENIE GMIN CYSTERSKICH, na stoisku którego dostępne były foldery i gadżety gmin członkowskich Stowarzyszenia, czyli: Bardo, Bierzwnik, Bledzew, Cedynia, Kamienna Góra, Koprzywnica, Koronowo, Krzęcin, Kuźnia Raciborska, Ląd, Marianowo, Moryń, Pełczyce, Recz, Sieroszewice, Stare Czarnowo, Sulejów, Trzebnica, Wąchock oraz Węgorzyno.
  • przedstawiciele BENEDICTUS MEMES - Produkty benedyktyńskie, gdzie nabyć można było piwa, nalewki, wódki, naturalne herbaty, soki, syropy, napoje (podpiwek, kwas chlebowy), kosmetyki oraz produkty spożywcze,

                                                                                           

Gościliśmy również przedstawicieli LGD Stowarzyszenie „Lider Pojezierza”, którzy oprócz stoiska promocyjnego prowadzili warsztaty warzenia piwa.

Licznie zgromadzili się także wytwórcy produktów spożywczych oraz rękodzieła, na stoiskach których dostępne były różne wyroby i rękodzieła: smaczne staropolskie wyroby kulinarne, miody zwykłe oraz pitne, rzeźby i kowalstwo artystyczne, obrazy, biżuteria, witraże, wyroby ze szkła, hafty i malowane ręcznie poduszki, wyroby z drewna itp.

Swoje stoisko miały także Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Bierzwnik pod nazwą „Kawiarnia Letnia Kół Gospodyń Wiejskich” serwując między innymi domowe ciasta, pierogi maślane, babkę ziemniaczaną i inne pyszności.

Targi rozpoczęły się konferencją pod nazwą: „Źródła, pasieki, browary, winnice – napoje klasztorne”.

Po Mszy Św. Odpustowej odbyła się przy dzwonnicy inscenizacja historyczna pod tytułem: „Skarb Karmelu”, której uczestnikami byli mieszkańcy Gminy Bierzwnik oraz archeolodzy z UAM w Poznaniu.

Podczas Targów można było zwiedzić klasztor oraz stanowiska archeologiczne – oprowadzali studenci UAM w Poznaniu.

W godzinach: 22.00 – 24.00 w sobotę możliwe było również nocne zwiedzanie klasztoru przy świecach.

W piwnicy byłego budynku konwersów odbyła się biesiada, gdzie można było skosztować potraw wykonanych przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich sporządzonych wg staropolskich klasztornych przepisów.

W trakcie imprezy można było oglądać w kapitularzu galerie Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Pocysterskiego w Bierzwniku z eksponatami pochodzącymi z badań archeologicznych prowadzonych od ponad 20 lat na terenie wzgórza klasztornego w Bierzwniku oraz wystawę „Tempora Christiana – czasy chrześcijańskie” która została wypożyczona z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Wystawie towarzyszyły dwie prezentacje o nazwach: „Klasztory – średniowieczne instytuty badawcze” i „Architektura romańska w Polsce”.

Ciekawą atrakcją była również wystawa i kino etnograficzne „LAMUS – miejsce z naszą przeszłością”, która podczas „3 Dni na Cysterskim Szlaku” prezentowała swoje zbiory w Spichlerzu oraz prezentowała filmy. Obok tej wystawy znajdowało się stoisko Gminnego Ośrodka Kultury w Bierzwniku.

Przed wzgórzem klasztornym nad jeziorem Kuchta w Bierzwniku rozbili obóz rycerze grupy pieszych i walczących – Komandoria Templariuszy z Chwarszczan, gdzie była możliwość przymierzenia elementów zbroi rycerskiej, strzelania z łuku oraz inne ciekawe atrakcje. Pokazy umiejętności rycerzy odbywały się na placu przed sceną.

Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci i młodzieży, istniała możliwość udziału w warsztatach rękodzieła oraz szkoły malowania, które odbywały się na terenie wzgórza klasztornego przez całe targi. W ramach tych warsztatów organizowane były konkursy na najładniejsze prace, za które otrzymano drobne nagrody i pamiątkowe dyplomy. Warsztaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem najmłodszych uczestników imprezy.

Podczas „VII Międzynarodowych Targów Wyrobów Klasztornych” atrakcją były również nieodpłatne przejażdżki zabytkowym powozem oraz prezentacja motocykli.

„VII Międzynarodowe Targi Wyrobów Klasztornych” odbyły się na tle szeregu imprez związanych z „3 Dniami na Cysterskim Szlaku”. Elementami nawiązującymi do okresu średniowiecza były występy dwóch zespołów muzyki dawnej– młodych flecistek z Drezdenka „Flauto Dolce” i chóru „Canto Choralis”, a także zespołu „Violin” oraz koncert zespołu Lemko Tower.

W parku gminnym w Bierzwniku nie brakowało również atrakcji – odbyły się dwa koncerty zespołów disco polo: B-QLL i BAFLO, którzy rozgrzali uczestników i zachęcili do udziału w zabawie tanecznej prowadzonej przez DJ do 3 rano.

W niedzielny poranek rozpoczęły zawody wędkarskie na pomoście na Jeziorze Kuchta w Bierzwniku połączone z obchodami 40-lecia Koła Wędkarskiego w Bierzwniku.

„3 Dni na Cysterskim Szlaku” zakończyły się w niedzielę występami solowymi lokalnej młodzieży oraz koncert zespołu „Bierzwniczanki”.

Targi zostały zamknięte przez Adama Błaszczyka Wójta Gminy Bierzwnik, który podziękował wszystkim za udział oraz organizatorom i sponsorom za pomoc i współpracę przy organizacji i realizacji „3 Dni na Cysterskim Szlaku” w tym „VII Międzynarodowych Targów Wyrobów Klasztornych”. 

 

Organizatorami imprezy byli:

  • Urząd Gminy Bierzwnik,
  • Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego,
  • Starostwo Powiatowe w Choszcznie,
  • Ogólnopolskie Stowarzyszenie Gmin Cysterskich,
  • Parafia p.w. M.B. Szkaplerznej w Bierzwniku,
  • Gminny Ośrodek Kultury w Bierzwniku,
  • Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Pocysterskiego w Bierzwniku,
  • Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Lider Pojezierza”. 

Przy organizacji imprezy pomagali również członkowie Ekspedycji archeologicznej
z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pod kierunkiem dr Barbary Stolpiak i Teresy Świercz.

 

Imprezę patronatem honorowym objęli:

  • Wojewoda Zachodniopomorski,
  • Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa,
  • Starosta Choszczeński Adam Andriaszkiewicz

 

Patronat medialny:

  • TVP3 Szczecin,
  • Gazeta Lubuska,
  • Wiadomości Krzęcińskie,  
  • Radio Eska, Radio Wawa oraz Radio Plus Szczecin.

 

Sponsorami imprezy byli: 

  • Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Barlinku Oddział 
    w Bierzwniku,
  • Totalizator Sportowy Sp. z o.o. XV Oddział w Szczecinie,
  • Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Bierzwnik,
  • Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe „Margo”
    Małgorzata i Wiesław Dutkowscy Sklep LEWIATAN,
  • „DREW-REN” Renata i Mirosław Janczarscy,
  • Zachodniopomorska Izba Rolnicza w Szczecinie,
  • Usługi i Materiały „REMGOOD” Kamil Sikora,
  • Usługi Transportowe Tomasz Maślak,
  • Usługi Remontowo-Budowlane Dawid Ubych, 
  • EuRo Kiela Stacja Paliw ORLEN Bierzwnik,
  • Alicja i Krzysztof Prymas,
  • Usługi Ogólnobudowlane M-BUD Michał Żurawski,
  • Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Marek Leśniak,
  • REBUDROG Henryk Kolasa,
  • „BOL-FARM” Bolesław Czerniawski,
  • Zakład Handlowo-Usługowy Mirosław Erwiński,
  • „WIZAŻ” Grażyna Domagała,
  • Zdrójno Sp. z o.o.

oraz inni anonimowi sponsorzy.

 

Integralną częścią obchodów „3 Dni na Cysterskim Szlaku” był Ogólnopolski Festiwal Szachowy „Na Leśnej Polanie” im. Romana Szymoniaka rozgrywający się już
po raz XVII. Festiwal szachowy rozpoczął się już 14 lipca 2016 r. (w czwartek) w należącym do Nadleśnictwa Bierzwnik ośrodku (w tzw. wigwamie) oraz na plaży w Ostromęcku,
ale jego zakończenie oraz turniej błyskawiczny i symultana zostały rozegrane w scenerii wzgórza klasztornego. Festiwal szachowy w Bierzwniku obejmował 4 różne turnieje. Rozpoczął się w Ostromęcku turniejem szachów szybkich, następnie w sali widowiskowej GOK rozgrywany był turniej główny (zasadniczy) w poszczególnych kategoriach wiekowych. W niedzielę, 17 lipca, przy klasztorze odbył się turniej błyskawiczny (blitz), a następnie Symultana.

Poniżej przedstawiamy zwycięzców poszczególnych turniejów:

 

TURNIEJ SZACHÓW SZYBKICH:

I miejsce:  Jerzy Kot

II miejsce:  Wiesław Bućko

III miejsce:  Kazimierz Partyka – STMGK Strzelce Kraj.

 

TURNIEJ GŁÓWNY:

 

Grupa A:

senior  - Aleksander Harasimowicz  ze Stargardu Szczecińskiego  (puchar  Dla SENIORA XVII Festiwalu Szachowego NA LEŚNEJ POLANIE im. Romana Szymoniaka) ,

najmłodszy zawodnik - (9 lat) Filip Haszczyc, STMGK Strzelce Kraj.;  nagroda specjalna ufundowana przez Państwa Piotrowskich z Kalisza,

najlepszy  zawodnik  z Gminy Bierzwnik - Jarosław Kamiński

- najlepszy zawodnik z terenu gmin pocysterskich - Jakub Kamiński       
Najlepsza zawodniczka turnieju - Nadzieja Duczmańska (Stargard  Szczeciński)

Za wielokrotny udział w festiwalu nagrody otrzymali:

Czesław Szyjka (UKSz )  i  Bohdan Kiłyk – (Stargard Szczeciński)

 

Grupa B:

I miejsce:  Filip Haszczyc - STMGK Strzelce Kraj.

II miejsce:  Wojciech Haszczyc - STMGK Strzelce Kraj   

III miejsce:  Kristopher Czyrkun – UKSz Gambit Starachowice

 

Grupa A:

Kategoria do 10 lat

I miejsce:  Dawid Kszyszewski – STMGK Strzelce Kraj.

II miejsce:  Mateusz Szachowicz - STMGK Strzelce Kraj.

III miejsce:  Wojciech Haszczyc - STMGK Strzelce Kraj. 

 

Kategoria do 12 lat

I miejsce:  Bartosz Kowalik – UKS SKOCZEK Choszczno

II miejsce:  Jakub Kamiński – STMGK Strzelce Kraj.

III miejsce:  Kristoper Czyrkun – Gambit Starachowice wychowanek ORŁa Bierzwnik

 

Kategoria do 15 lat

I miejsce:  Maciej Goździcki - STMGK Strzelce Kraj.  

II miejsce:  Cyprian Guzek – UKSz SOCZEK Choszczno

III miejsce:  Florentyna  Piotrowska – KTSz Kalisz

 

Klasyfikacja rodzinna, i zespołowa

Klasyfikacja rodzinna:

I miejsce:Paweł i Kazimierz Partyka

II miejsce:Tomasz i Dawid Krzyszewscy

III miejsce:Jarosław i Jakub Kamińscy

Klasyfikacja zespołowa:

I miejsce:STMGK Strzelce Kraj.

II miejsce:UKSz SKOCZEK Choszczno

III miejsce:MECHANIK Stargard

 

OPEN:

I miejsce:  Jerzy Kot - Wejherowo,  Puchar Ministra PAWŁA Szefernakera,

II miejsce:  Maciej Goździcki - STMGK Strzelce Kraj.,  Puchar WÓJTA GMINY  Bierzwnik

III miejsce:  Paweł Partyka - STMGK Strzelce Kraj.,  Puchar Starosty Choszczeńskiego

IV miejsce:  Tomasz Krzyszewski – STMGK Strzelce Kraj.

V miejsce:  Cyprian Guzek -  UKSz SKOCZEK Choszczno 

VI miejsce:  Józef Stecyk – Stargard Szczeciński

VII miejsce:  Kaziemierz Partyka -  STMGK Strzelce Kraj.

 

Turniej Szachów Byskawicznych - BLITZ

Grupa A

I miejsce:  Andrzej Maj -  KSz Pod Wieżą Szczecin   – puchar przewodniczącej Rady Gminy w Bierzwniku 

II miejsce:  Jerzy Kot - Wejherowo

III miejsce:  Rafał Szyczylo - KSz Pod Wieżą Szczecin

 

Grupa B

I miejsce:  Cypria Guzek  -  UKSz SKOCZEK Choszczno -  Puchar Kierownika OPS w Bierzwniku

II miejsce:  Filip Haszczyc  -  STMGK Strzelce Kraj.

III miejsce: Wojciech  Haszczyc  -  STMGK Strzelce Kraj.

 

SYMULTANA

Grę poprowadził mistrz Festiwalu – pan Jerzy Kot, który za Symultanę otrzymał puchar, a uczestnicy – medale.

 

Do współzawodnictwa z mistrzem zgłosiły się następujące osoby:

- MirosławaWolarek– ORZEŁ Bierzwnik

- Jarosław Kamiński – ORZEŁ Bierzwnik

- Tomasz Bzdęga – ORZEŁ Bierzwnik

- Oliwier Błaszczyk – Szwecja

- Krzysztof Urbala – Szczecin

- Aleksander Harasimowicz – MECHANIK Stargard

- Bohdan Kiłyk- MECHANIK Stargard

- Włodzimierz Wajda – ARABESKA Pławno

Dziękujemy wszystkim zawodnikom za udział w XVII Festiwalu szachowym „Na leśnej polanie” im. Romana Szymoniaka, zwycięzcom gratulujemy sukcesów i zapraszamy za rok!

 

Pierwszy dzień imprezy zakończył turniej tenisa stołowego „Tenis nocą”, który odbył się na hali sportowej w Bierzwniku.

Wyniki:

Wyniki VI Turnieju Tenisa Stołowego Nocą – 15.07.2016:

Dziewczęta:

2005 i młodsze:

  1. Julia Izotow – SP-3 Choszczno

 

2004-2001

  1. Wiktoria Majewska – GP Pełczyce
  2. Malwina Bury – LUKS ARABESKA Pławno
  3. Natalia Calak – LUKS ARABESKA Pławno

 

Chłopcy:

2005 i młodsze:

  1. Łukasz Kowalski – SP-3 Choszczno
  2. Konrad Pyra – Świdwin
  3. Grzegorz Basisty – SP-3 Choszczno
  4.  
  1. Hubert Wajda - LUKS ARABESKA Pławno
  2. Kacper Pyra – Świdwin
  3. Mateusz Kowalski – Choszczno

 

Seniorzy do lat 40

  1. Bartosz Dobrowolański – LUKS TOP Wierzbięcin
  2. Dawid Wajda – LUKS ARABESKA Pławno
  3. Michał Iwanyk – ATS Stargard

Plus 40 lat

  1. Przemysław Andrzejewski
  2. Tymejczyk Bogusław
  3. Sylwester Szczurowski – wszyscy ATS Stargard

 

Kat. OPEN – dla zawodników z Gmin Bierzwnik i Dobiegniew

  1. Dawid Wajda
  2. Hubert Wajda
  3. Kacper Dromnicki - LUKS ARABESKA Pławno

 

- w turnieju wystąpili jeszczezawodnicy z UKS Viktoria Chojna, UKS TECHNIK Smolnica, Kłodawy, Rybakowa

 

------------------------------------------------------------------------------------------

Pomysł zrealizowania warsztatów plastycznych wypłynął z chęci zaangażowania dzieci w twórczość artystyczną. Główną ideą przedsięwzięcia było rozwijanie kreatywności oraz wyobraźni. Z tego powodu zadbałam o możliwość wykonania prac różnymi technikami plastycznymi, m. in. farbami, kredkami, wyklejanie kolorowymi papierami lub tworzenie małych kompozycji przestrzennych (pacynki w formie księżniczek różdżki). Jednak największą radość sprawił dzieciom kontakt ze sztalugą, który wcześniej były im nieznany. Finalnie warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem i wysoką frekwencją. Jest to dla mnie ogromnie satysfakcjonujące oraz motywujące do działania.

Jana

Sonda

Wybór zmiany nazwy ulicy Krajowej Rady Narodowej

Wyniki sondy

Szukaj w serwisie

e-Urząd

Biuletyn Informacji Publicznej

e-BOI - Jak załatwić sprawę w urzędzie.

  • :
  • :

Kalendarz wydarzeń

Pogoda